Bezenye-keresztút-sírbatétel-1500x750_header_festmény

Stációképek -Bezenye

14 darabból álló olajfestmény sorozat restaurálása

Az itt bemutatott munka 2014-ben történt. Bezenye falu Rk. templomának padlásán előkerült 14 darab biedermeier stílusban festett olajfestmény. Felületükön a lakk bevakult, átlátszatlanná vált, poros volt, festékrétegük kagylósan összerepedezett, pergett, a vászon hordozóik alja elázott és szétfoszlott, löttyedt foszlányként lógott. A feszítőkeretek rovarkártól szétporlottak, a díszkeretek ugyanígy tönkrementek. Az a szerencse, hogy ilyen állapotban is felismerte bennük a kincset egy helyi hölgy, és hozzám kerültek a képek.

Alábbiakban az egyes munkafolyamatok illusztrálására a sorozat külömböző darabjaiból mutatok példákat.

Tisztítás

A szennyezett, sárgult és porosan matt lakkot 96%-os etilalkohollal távolítottam el. Már ez a művelet szinte csodás átalakulást eredményezett némely képen.

Konzerválás

A festékrétegnek, alapozásnak a vászontól elvált részeit híg zselatinnal ragasztottam vissza vasalással. A vászon szétfoszlott és megsemmisült részeit élberagasztással és hátoldali poliészterszövet felvasalásával pótoltam.

Tömítés

A festékhiányokat enyves-krétás-olajos tömítőmasszával pótoltam. Felületét nedves dugóval történő csiszolással simítottam ez eredeti biedermeier felülethez.

Retusálás

A konzervált vásznakat új vakkeretre feszítettem. Az esztétikai helyreállítás beilleszkedő retussal történt olajgyanta festékkel.

A megsemmisült díszkereteket egy megmaradt példány alapján rekonstruáltam. Az egyedi profilú vastag díszléceket a pomázi Tárlat Kft keretezőműhely gyártotta le, ezeket sötétvörös színűre flódereztem, a frontjukon végigfutó pálcákat arany-metál lemezzel vontam be.

A teljes sorozat 2014 nyarán került vissza a bezenyei templomba, ma is megtekinthető ott.